danas je 29.3.2024

Input:

Naknada štete iz radnog odnosa Online razgovor

8.3.2016, , Izvor: Verlag Dashöfer

Pitanje 1: Poštovani, da li poslodavac može primijeniti sankciju smanjenja plaće za određeni postotak, u slučaju da se radnik ne pridržava procedura ili krši svoje radne obveze? Pravilnikom o radu nije predviđena novčana kazna kao sankcija. Stvarna materijalna šteta u ovom slučaju ne postoji.

Odgovor predavača: u konkretnom slučaju automatsko smanjenje plaće ne bi bilo dopušteno, pogotovo ako je ona ugovorena u apsolutnom iznosu u samom ugovoru o radu. Ako se želi umanjiti plaća radnika zbog određenih nedostataka u izvršavanju poslova, tada je moguće temeljem čl. 108. zakona o radu propisati koje su to okolnosti i koji je iznos štete:

Članak 108.

(1) Ako bi utvrđivanje visine štete uzrokovalo nerazmjerne troškove, može se unaprijed za određene štetne radnje predvidjeti iznos naknade štete.

(2) Štetne radnje i naknade iz stavka 1. ovoga članka mogu se predvidjeti kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu.

(3) Ako je šteta uzrokovana štetnom radnjom iz stavka 2. ovoga članka veća od utvrđenog iznosa naknade, poslodavac može zahtijevati naknadu u visini stvarno pretrpljene i utvrđene štete.

 

Ako se cilja na plaću kao rezultat određenog angažmana radnika, tada se obično ugovara osnovna fiksna plaća (satnica) i varijabilni dio koji ovisi o rezultatima radnikovog rada. Tada je potrebno propisati i uvjete odnosno jasne kriterije koji moraju biti ispunjeni kako bi radnik zaradio ovaj varijabilni dio. U ovom slučaju moguće je izreći opomenu pred otkaz, a eventualno i sam otkaz ugovora o radu.

Pitanje 2: Radnik je ugovorom o radu opisom radnog mjesta odgovoran za ulaz i izlaz robe sa skladišta kuhinje. Zapisnikom sa inventure utvrđen je manjak robe na skladištu. Da li poslodavac može uz suglasnost radnika svoje potraživanje (manjak) naplatiti uskratom isplate plaće? Što u slučaju ako radnik ne želi dati suglasnost?

Odgovor predavača: Može ako postoji suglasnost radnika. Poslodavac poziva radnika na razgovor, predočava mu manjak i tom prilikom mogu potpisati sporazum o načinu otplate nastale štete (na rate, odjednom itd.), samo je bitno da se radnik s tim suglasi odnosno potpiše sporazum. Ako toga nema, poslodavac bi morao protiv radnika pokrenuti sudski postupak radi naknade štete, koju bi tada morao i dokazati.

Pitanje 3: Može li poslodavac u Pravilniku o radu taksativno navesti štetne radnje kao povrede radnih obveza te određivati iznos naknade štete u paušalnom iznosu za određene štetne događaje?

Odgovor predavača: Može.

To propisuje čl. 108. Zakona o radu:

(1) Ako bi utvrđivanje visine štete uzrokovalo nerazmjerne