danas je 20.4.2024

Novine u PDV regulativi od 2021.godine

30.1.2021, , Izvor: Verlag Dashöfer, Trajanje videa: 00:41:03

Novine u PDV regulativi u 2021. godini.

Većina izmjena i dopuna Zakona o porezu na dodanu vrijednost koje stupaju na snagu u 2021. godini imaju za cilj usklađivanje sa propisima Europske Unije, poglavito s paketom propisa o elektroničkoj trgovini. Isto tako tim se izmjenama regulative želi olakšati poslovanje poreznim obveznicima kroz mogućnost primjene obračunske kategorije PDV-a pri uvozu i povećanje praga za primjenu postupka oporezivanja prema naplaćenim naknadama s 7.500.000,00 kn na 15.000.000,00 kn. Izmjene i dopune Zakona o porezu na dodanu vrijednost koje stupaju na snagu 1. srpnja 2020. se odnose na proširenu primjenu mini sustava usluga na jednom mjestu (Mini One Stop Shop - MOSS) koji je trenutno dostupan poreznim obveznicima koji pružaju telekomunikacijske usluge, usluge radio i televizijskog emitiranja i elektronički pružaju usluge osobama koje nisu porezni obveznici, a proširit će se i na sve usluge pružene osobama koje nisu porezni obveznici. Ukinuti će se trenutni pragovi prodaje na daljinu, a za mikro poduzetnike bit će postavljen prag od 77.000 kuna. Jedna od izmjena je ukidanje oslobođenja od plaćanja PDV-a za male pošiljke uvezene iz trećih zemalja u EU čija je vrijednost manja od 22 EUR-a. Detaljnije o svim izmjenama PDV regulative u 2021. godini saznajte u ovom webinaru.

dr. sc. Mira Ognjan

Stalni je sudski vještak za računovodstvo i financije pri Trgovačkom sudu u Zagrebu. Bila je dugogodišnji profesor knjigovodstva u Prvoj ekonomskoj školi u Zagrebu. Dugi niz godina bavi se računovodstvenim consultingom. Bila je predavač na nekoliko Međunarodnih konferencija iz područja računovodstva. Predavačica je redovita suradnica "On line knjižnice za računovođe " gdje je napisala preko stotinu stručnih računovodstvenih članaka i odgovorila na ogroman broj pitanja klijenata. Vanjska je suradnica "Verlag Dashöfer" d.o.o. te je za tu tvrtku odradila velik broj poslovnih edukacija različitih tema te nekoliko "in house" savjetovanja gdje predavačica dolazi u tvrtku i individualnim pristupom rješava računovodstvene probleme klijenta.