danas je 29.3.2024

Predopskrba subjekata gotovim novcem

18.3.2022, Izvor: Koordinacijski odbor za prilagodbu gospodarstva i zaštitu potrošača

Četiri mjeseca prije datuma uvođenja eura Hrvatska narodna banka (u daljnjem tekstu: HNB) će početi opskrbljivati banke novčanicama eura, a kovanim novcem najranije tri mjeseca prije uvođenja eura. Predopskrba banaka gotovim novcem nužna je kako bi banke počevši od datuma uvođenja eura mogle potrošačima i poslovnim subjektima pružati uslugu zamjene valuta u potrebnom obujmu. Banke će poslovne subjekte moći opskrbiti eurima i prije datuma uvođenja eura u okviru postupka posredne predopskrbe.

Predopskrba poslovnih subjekata gotovim novcem potrebna je kako bi ih se osposobilo da, u skladu sa zakonskim odredbama, od datuma uvođenja eura potrošačima vraćaju isključivo eure. Preduvjet za početak posredne predopskrbe je da se banka predopskrbila gotovim novcem eura i da je poslovni subjekt s bankom sklopio ugovor o posrednoj predopskrbi.

Posredna