danas je 28.3.2024

Input:

Putni troškovi u 2020.

9.7.2020, , Izvor: Verlag Dashöfer

Pitanje 1: Djelatnik je putovao te je na nalogu napisan „organizirani prijevoz“. Koji je dokaz da je djelatnik uistinu bio na službenom putu u slučaju kontrole obračuna putnog naloga i kako se mogu prekontrolirati sati provedeni na službenom putu?  Je li uopće prihvatljivo na putnom nalogu pisati „organizirani prijevoz“ i koja je uobičajena praksa poslodavca kod takvih slučajeva; što se traži od djelatnika da priloži kako bi se pravdali sati provedeni na službenom putovanju?

Nije priložena avionska karta uz putni nalog te računovodstvo nema dokaz kada se krenulo, a kada vratilo sa službenog putovanja. Je li putni nalog koji nema priloženu avionsku kartu ispravan? Kako porezna uprava tretira putne naloge koji nemaju priloženu putnu kartu?

Odgovor 1: Na putnom nalogu potrebno je navesti vrstu prijevoza (npr. avion, službeni automobil, privatni automobil i sl). Ako je prijevoz avionom, potrebna je avionska karta, a ako je prijevoz automobilom, upisuju se početno i završno stanje kilometara te sati polaska i dolaska s puta. Računovodstvo kontrolira računsku ispravnost samog putnog naloga, a odgovorna osoba suštinski sadržaj putnog naloga. Ako postoje odresci cestarina, na njima je vidljivo vrijeme ulaska/izlaska te je i to način kontrole.

 

Pitanje 2: Kod implementacije e-Putnih naloga, je li potreban fizički potpis na obrascu naloga ili je dovoljno odobrenje kroz poslovni sustav (necertificirani od vanjskih institucija). Može li se u tu svrhu koristiti certificirani digitalni potpis?

Odgovor 2: Ako ste uveli e-putne naloge, potpis na obrascima je potreban. To može biti i potpis u pdfu (ubačeni potpis) ili potpis e-osobnom ili poslovnim certifikatom kojim pristupate ePoreznoj.

 

Pitanje 3: Imamo radnika koji u posljednje vrijeme na relaciji Zagreb-Dubrovnik putuje službenim vozilom. Kako ćemo obračunati dnevnicu s obzirom na to da mora prijeći granicu RH-BiH-RH?

Odgovor 3: Dnevnica se obračunava prema satima provedenim na putu. S obzirom na to da radnik samo prelazi granicu, nema pravo na inozemnu dnevnicu, a tuzemna mu pripada ako na putu provede više od 8, odnosno 12 sati.

 

Pitanje 4: Molim izračun dnevnice za službeni put u Srbiju. Ukupan put je trajao 15 sati, od toga je u Srbiji provedeno 10 sati. Također, molim izračun dnevnice za inozemni put koji je trajao 15 sati, pri čemu je u Srbiji provedeno 7 sati.

Odgovor 4: Za prvi slučaj radnik ima pravo na